Engelsiz İzciler Bağımsız Yaşamayı Öğreniyor

Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin Türkiye’de bir ilk olarak 2016 yılında Menteşe’de hizmete sunduğu, ardından Milas, Marmaris ve Fethiye’de de hizmet vermeye başlayan Kısa Mola Merkezleri’nde engelli bireyler için çeşitli etkinlikler düzenlenmeye devam ediliyor.

Muğla Büyükşehir Belediyesi 4 ilçeden gelen 31 ‘Engelsiz İzci’ için Köyceğiz’de kamp düzenledi. İzciler, gün boyu oyunlar oynayarak, çeşitli etkinlikler yaparak, şarkılar söyleyerek gönüllerince eğlendi.

‘Çocuklarımıza Hayatlarını Kendi Başlarına Sürdürme Eğitimi Veriyoruz’

Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen engelli etkinliklerinde bireylere aileleri olmadan hayatlarını sürdürme ve sorumluluk alarak bağımsız yaşayabilme eğitimleri verdiklerini söyleyen Sosyal Hizmet Uzmanı ve aynı zamanda izci lideri olan Zeliha Balık, “Büyükşehir Belediyemizin 31 izcisi ile günü birlik bir etkinlik düzenledik. Burada kahvaltı yaptık herkes birbiriyle tanıştı ve İzcilik üzerine oyunlar oynadı. İzcilik, alileler olmadan yapılan bir faaliyet ve biz buradaki eğitimde çocuklara bağımsız yaşamı öğretiyoruz. Ailelerin en büyük kaygısı ben öldükten sonra çocuğum ne olacak kaygısı. Bizim amacımız çocukların bağımsız şekilde temel yaşam becerilerini artırmak. Sabah kalktığında dişlerini nasıl fırçalayacaklarını, kıyafetlerini gün içerisinde kullanma şeklini öğretiyoruz. Yemeğini kendisinin nasıl alacağını, tabağını nasıl kaldırması gerektiğini anlatıyoruz. En basit şeylerden başlayarak birgün içerisinde ailesi olmadan işlerini yapabilme becerisini kazandırmaya çalışıyoruz. O yüzden kamplarımız ailesiz oluyor. Çadırlarını ve yataklarını kendileri kuruyor. Gün içerisinde çadırlarda denetim yapıyoruz. Çarşafları düzgün mü, kıyafetleri katlı mı, kirlilerini ayrı yere koymuş mu, bunları önceden öğretiyoruz. Kamplarda da uygulamalı gösteriyoruz. Engelsiz izcilerimizi bağımsız yaşamaya adapte etmeye çalışıyoruz” dedi.

Kayıkçı, “Doğaya Çöp Atmamayı Öğrendim”

Etkinliğe Fethiye’den katılan Engelsiz İzci Kenan Kayıkçı Köyceğiz’de düzenlenen etkinlikten çok şey öğrendiğini ve güzel zaman geçirdiğini belirterek, “İzcilikte doğayı korumayı, çöp atmamayı, doğayı temiz tutmayı öğrendim. Bugün taşlarla bir eser yaptık. Sabah oyunlar oynadık. Balon yarışması yaptık eğlendik. İzci olmayı çok seviyorum” dedi.

“Burada Çok Eğlendik”

Köyceğiz’de düzenlenen izci etkinliğine Marmaris’ten katılan Ceyda Altın değişik etkinliklerle çok eğlendiklerine vurgu yaparak “İzcilik kampına gidiyoruz. Çok eğleniyoruz. Değişik etkinlikler yapıyor, değişik oyunlar oynayarak çok eğleniyoruz. Kendi başımıza yataklarımızı topluyoruz” dedi. İzcilerden Cahit Çetin ise “Buraya ilk defa geliyorum. Çok mutluyum. Balon yarışması, boyama çalışması yaptık. Çok eğlendim” dedi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir