Rusya-Kuzey Kore anlaşması: Taraflardan birine saldırı halinde yardımlaşacaklar

AA

Rusya ile Kuzey Kore, kritik bir savunma anlaşmasına imza attı.

Anlaşmanın ayrıntısını, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin paylaştı.

Putin, Kuzey Kore’yle imzaladıkları kapsamlı ortaklık anlaşmasının, taraflarından birine saldırı halinde karşılıklı yardımlaşmayı öngördüğünü bildirdi.

Kapsamlı stratejik ortaklık anlaşması

Kremlin Sarayı’ndan yapılan açıklamaya göre, Putin’in Kuzey Kore’ye yaptığı ziyaret sırasında Rusya ile Kuzey Kore arasında kapsamlı stratejik ortaklık anlaşması imzalandı.

Ayrıca, Rusya ve Kuzey Kore hükümetleri arasında sağlık, tıp eğitimi ve bilim alanı ile ilgili ve Tumannaya Nehri’nde sınır otomobil yolu köprüsünün inşasına ilişkin anlaşma imzalandı.

Putin ve Kuzey Kore lideri Kim Jong-Un, başkent Pyongyang’da görüşmelerinin ardından basın toplantısı düzenledi.

“Ülkelerimiz, iş birliğinin daha da geliştirilmesinden yana”

Toplantıda konuşan Putin, ülkesinin Kuzey Kore ile ilişkilerinin güçlendirilmesine önem verdiklerini belirterek şöyle dedi:

Ülkelerimiz, iş birliğinin daha da geliştirilmesinden yana. İş birliğimiz, ekonomi kurumları, parlamentolar, güvenlik güçleri, dış politika kurumları ve kamu kuruluşları düzeyinde ve vatandaşlar arasında sürüyor.

İkili ticaret hacmi artıyor

Putin, Kuzey Kore ile ilişkilerinin ekonomi ve ticaret alanında da geliştiğini söyleyerek, “İkili ticaret hacmi geçen yıl 9 kat, bu yılın ilk 5 ayında da yüzde 54 arttı.” ifadesini kullandı.

Geniş ölçekli hedefler var

Kim ile yapıcı görüşmeler gerçekleştirdiklerini dile getiren Putin, Rusya ile Kuzey Kore arasında kapsamlı stratejik ortaklık anlaşması imzalandığına dikkati çekerek şunları söyledi:

Bu anlaşmada, uzun vadede Rusya-Kuzey Kore ilişkilerini derinleştirmek için geniş ölçekli hedefler yer alıyor. Bunlar, siyaset, ticaret, kültür ve insani yardım alanlarının yanı sıra güvenlik alanı için de geçerli.

“ABD, Kore Yarımadası’ndaki barış ve istikrarı baltalıyor”

Batı’nın Kore Yarımadası’na yönelik siyasetini değerlendiren Putin, ABD’nin bölgede altyapısını güçlendirme yönünde adımlar attığını ve Güne Kore ile Japonya’nın katılımıyla çok sayıda askeri tatbikat düzenlediğini aktardı ve şöyle devam etti:

Bu adımlar, yarımadadaki barış ve istikrarı baltalıyor, tüm Kuzeydoğu Asya ülkelerinin güvenliğine tehdit oluşturuyor. Durumun kötüleşmesinden Kuzey Kore’nin sorumlu tutulmasına yönelik girişimleri kesinlikle kabul edilemez.

Pyongyang, savunma kabiliyetini güçlendirmek, ulusal güvenliği sağlamak ve egemenliğini korumak için gerekli önlemler alma hakkına sahip.

Saldırı halinde karşılıklı yardımlaşacaklar

Rusya’nın ileride de Kore Yarımadası’nda silahlı çatışma tehditlerini ortadan kaldırma, ortak güvenlik ilkesine dayalı uzun vadeli barış ve istikrar mimarisini inşa etme yönünde siyasi diplomatik girişimlerde bulunmaya hazır olduğuna işaret eden Putin, şöyle dedi:

İmzaladığımız kapsamlı ortaklık anlaşması, taraflarından birine saldırı halinde karşılıklı yardımlaşmayı öngörüyor.

“Tüm bunlar kısıtlamaların ihlali”

Putin, ABD ve NATO ülkelerinin, Rus topraklarına saldırı düzenlemek için yüksek hassasiyetli uzun menzilli silah sistemleri, F-16 savaş uçakları ve diğer silah ve teçhizat türlerinin sevkiyatı ile ilgili açıklamalar yaptığına dikkati çekerek şöyle konuştu:

Bu zaten gerçekleşiyor. Tüm bunlar, Batılı ülkelerin çeşitli uluslararası yükümlülükler çerçevesinde üstlendiği kısıtlamaların ihlali.

Bu bağlamda, Rusya, Kuzey Kore ile imzaladığı anlaşma kapsamında askeri güvenlik alanında iş birliği yapılması ihtimalini göz ardı etmiyor.

“Süresiz kısıtlayıcı rejiminin revize edilmesi gerekiyor”

Batılı ülkelerin yaptırım uygulamasına karşı çıktıklarını belirten Putin, “Bunların küresel ekonomik ve siyasi sistemi baltaladığını” vurguladı ve ekledi:

ABD ve müttefiklerinin teşvik ettiği Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) Kuzey Kore’ye ilişkin süresiz kısıtlayıcı rejiminin revize edilmesi gerekiyor.

Başkan Putin, Kuzey Kore yönetiminin Ukrayna meselesine ilişkin dengeli yaklaşım sergilediğini ve bu meselenin nedenlerini bildiğini kaydetti.

“Rusya ile ilişkiler ittifak seviyesine yükseldi”

Kuzey Kore lideri Kim Jong-Un da iki ülke arasında imzalanan kapsamlı stratejik ortaklık anlaşmasıyla ilişkilerin “ittifak” seviyesine yükseltildiğini vurguladı.

Anlaşmayı “pakt” olarak niteleyen Kim, şöyle dedi:

İki ülke arasındaki ilişkiler yeni bir yüksek ittifak düzeyine ulaşmıştır. Değişen uluslararası duruma ve Kuzey Kore-Rusya ilişkilerinin yeni stratejik doğasına uyan bir paktı sonuçlandırmak memnuniyet verici.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir