Kırşehir’de ‘zimem’ geleneği: 5 yılda 900 veresiye borcu kapatıldı

Osmanlı döneminden gelen, ihtiyaç sahiplerinin borçlarının ödendiği “zimem defteri” geleneğini yaşatan Kırşehirli hayırsever kadınlar, 5 yılda 900 ihtiyaç sahibinin veresiye borcunu ödedi.

AA’nın haberine göre, ‘zimem defteri’ geleneğini yaşatmak amacıyla 5 yıl önce Taliha Sin öncülüğünde bir araya gelen gönüllü kadınlar, hayırseverlerden topladıkları parayla kent merkezindeki bakkallarda veresiye defterindeki borçları kapatıyor. Sin, 5 yıl önce ramazan ayında çıktıkları yolda 75-80 hayırseverin yardımlarıyla geleneği sürdürdüklerini söyledi.

900’DEN FAZLA İHTİYAÇ SAHİBİ

Her geçen yıl sayılarının ve yardım miktarının artmasından dolayı mutlu olduklarını dile getiren Sin, “Kırşehir’in kenar mahallelerindeki bakkalları titizlikle araştırıp, ihtiyaç sahiplerinin borçlarını tespit ediyoruz. Bizler zimem geleneğini yerine getiriyoruz. Bu 5 yıllık süreçte 900’den fazla ihtiyaç sahibinin borcunu kapatmış olduk” diye konuştu.

‘İNSANLAR BU GELENEĞE ALIŞTI’

İnsanların da geleneğe alıştıklarını ifade eden Sin, “Ramazan ayının birinci gününden itibaren hayırseverler para ulaştırmaya başladı. Hayrın miktarı yok. Bazıları 10-20 lira, bazıları ise bin-2 bin lira getirdi. Bizim için önemli olan katılım sağlamalarıdır” dedi.

‘HER YERDEN YARDIM GELİYOR’

Bu yıl ramazan ayında Bağbaşı, Mehtap Tepesi, Kındam, Çukurçayır ve Medrese mahallelerindeki vatandaşlara ulaştıklarını anlatan Sin, şunları kaydetti:

“Her yerden yardım geliyor, insanımız bize katılım sağlıyor. Kırşehir’den, şehir dışından ve yurt dışından yardım gönderiyorlar. Özellikle kadınlar pazar harçlıklarını ulaştırıyorlar. Böyle bir hayra katılım sağlamaktan mutlu oluyorlar. Allah hayırlarını kabul etsin. Tamamı gönüllü kadınlardan oluşan insanlarımızla ihtiyaç sahiplerine her sene yardım ulaşmaya devam edeceğiz.”

‘BORÇLARI TEK TEK TESPİT ETTİK’

Bağbaşı Mahallesi’nde bakkal işleten Hüseyin Azılı da gönüllü kadınların yaptıkları çalışmanın öneminden bahsederek, “Hayırsever kadınlar geldi, ihtiyaç sahiplerinin borçlarını ödeyip sildirdiler. Geldiklerinde veresiye defterindeki borçları tek tek tespit ettik. İhtiyaç sahiplerinin borcunu kapatan, onlara yardım eden gönüllülerden Allah razı olsun” ifadelerini kullandı.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir